Rozdělení kolečkových bruslí
V našich doporučeních, ale i v názvech jednotlivých výrobců se objevují pojmy, které zařazují konkrétní brusle do určitých druhů nebo skupin.
Pro lepší přehled v těchto skupinách jsme připravili přehledné rozdělení a popis jednotlivých druhů kolečkových bruslí.
- Fitness brusle
- Speed – závodní brusle
- Trekové – dvouřadé brusle
- Street, městské nebo také freestyle brusle
- Aggressive brusle
- Brusle na in-line hokej
- Nordic – terénní brusle
1. Fitness brusle
Nejrozšířenější a nejprodávanější kolečková brusle, která je vhodná pro začátečníky, ale i pro pokročilé jezdce. Fitness brusle jsou určeny převážně na hladký povrch cyklostezek. Jsou ideální nástroj pro zlepšení fyzické kondice, zpevnění postavy nebo relaxaci.
Fitness brusle poznáte podle textilní měkké pohodlné boty, vyššího komínu a zadní brzdy.
Brusle pro rekreační jízdu jsou díky svým kolečkům o velikosti 76-84 mm obvykle pomalejší, ale jsou dobře ovladatelné.
Brusle pro pokročilé jezdce na kondiční bruslení mají obvykle kolečka v rozmezí 90-100 mm. Díky tomu jsou výrazně rychlejší, mají vyšší těžiště a jsou hůře ovladatelné než rekreační brusle.
2. Speed – závodní brusle
Závodní brusle nebo také speed brusle jsou určeny speciálně pro rychlobruslení a závodní jízdy. Tyto brusle poznáte na první pohled. Vyznačují se dlouhým rámem, velkými kolečky, nízké botě a absencí zadní brzy.
U této brusle je vše podřízeno pro vytvoření maximální rychlosti. Proto bota této závodní brusle je obvykle velmi tvrdá s minimem polstrování. Rám brusle je dlouhý, aby poskládal všechna svá velká rychlá kolečka s průměrem 100-125 mm. Díky dlouhému rámu je brusle hůře ovladatelná, ale zato drží dobře v jednom směru.
Brusle jsou určeny pro zkušené bruslaře.
3. Trekové – dvouřadé brusle
Trekové brusle nebo také dvouřadé brusle se vyznačují tím, že mají čtyři kolečka umístěna ve dvou řadách za sebou. Brusle jsou velmi obratné s výbornou boční stabilitou. Jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pro vynikající bruslaře, kteří se věnují různým bruslařským disciplínám, jako je tanec na bruslích, break dance na bruslích, skok vysoký na bruslích, atd.
U těchto bruslí můžeme vidět vysoké i nízké boty. Vyšší boty využívají spíše začátečníci pro běžnou jízdu, krasojízdu či případnou trikovou jízdu. Nižší boty využijí píše pokročilí bruslaři pro tanec či další disciplíny.
Trekové brusle mají největší popularitu v USA
4. Freestyle – street – městské brusle
Freestyle brusle má všestranné a široké využití. Lze ji použít pro jízdu městem, trikovou jízdu, jízdu po schodech, slalomovou jízdu, in-line hokej, jízdu ve skateparku i klasickou jízdu na cyklostezce. Freestylové brusle nebudou mít takovou rychlost jako s fitness brusle, nicméně jejich výhodou je univerzálnost, obratnost, odolnost, akcelerace.
Vyznačuje se pevnou botou s vyšším komínem, kratším podvozkem s kolečky o průměru kolem 76-84 mm a absencí brzdy. V případě brusle se třemi kolečky, mohou mít kolečka průměr 100-110 mm.
Freestyle brusle jsou určeny spíše pro pokročilé jezdce. Díky menším kolečkům a jejich manévrovatelnosti je mohou použít i začátečníci, nicméně těm bude na začátku chybět brzda, kterou u těchto bruslí nenajdou.
5. Aggressive brusle
Agresivní inline brusle jsou speciálně navržené pro skateparky, street a rampy. Lze s nimi sjíždět zábradlí, skákat přes lavičky, přes obrubníky a přes všechny překážky, které město nebo skatepark nabídne.
Vyznačují se pevnou odolnou botou s vysokým komínem, pevným rámem a malými kolečky okolo 55-60 mm. Vše je přizpůsobováno maximální stabilitě a odolnosti brusle.
Aggressive brusle jsou vhodné pro zkušené jezdce
6. Brusle na in-line hokej
Brusle na in-line hokej jsou prakticky klasické lední hokejové brusle s kolečky.
Vyznačují se tím, že bota brusle je velmi tvrdá a odolná. Rám je krátký a obratný, aby umožnil rychlou změnu směru jízdy. Průměr koleček u brusle na in-line hokej se pohybuje kolem 68 – 80 mm s tím, že se užívají různé velikosti koleček v jednom rámu. Někdo používá větší kolečka vzadu a menší kolečka vpředu pro lepší přenos váhy do špičky, někdo zase větší kolečka na středu do tzv. kolébky.
Cílem je vždy výbušnost, akcelerace a ovladatelnost.
7. Nordic – terénní brusle
Nordic brusle mají dlouhý rám s velkými nafukovacími 125 – 150 mm kolečky. Obvykle se používají s holemi jako na běžkách, ale nebývá to pravidlem. Používají se na nezpevněných cestách či na nerovném povrchu.
Jinou variantou Nordic bruslí jsou brusle označované jako SUV brusle. Ty se vyznačují kratším rámem s kolečky pod bruslí jako u klasických in-line bruslí. Výhodou je lepší obratnost než u Nordic bruslí s dlouhým rámem.
Nordic brusle jsou určeny pokročilým bruslařům.